Rozcestí dobyvatelu

Konec svobody Kréty nastal v roce 68 pr.n.l., kdy se rímský konzul Kointus Metellus zmocnil ostrovu zacínajíc z mesta Falásarna. Rímané rychle dobyli i Kydonii, ale uznávali ji jako samostatné mesto a tak zazila velký rozkvet behem rímské nadvlády. Po rímské nadvláde a ranném krestanském období se ostrov dostal do rukou byzanské ríše.

Mesto Kydonía melo stále vetší vliv nez mela další mesta ostrova, tento fakt je lze dokázat i od postavení starokrestánské baziliky v Kastéli u okresu Chaniá. V roce 823 dobyli Krétu Arabi Saracéni, kterí ale nenechali pozustatky v oblasti krome nekolika místních názvu. Ostrov osvobodil v roce 961 císar Nikifóros Fokás. Kydonía zustala dulezitým sidlištem a byla vojenskou pevností, ale pod novým jménem Chaniá. Byzantské období trvalo na Kréte do roku 1204, kdy se ostrov stal majetkem Benátcanu, poté, co Benátcané vyhnali Janovany, kterí tam jiz byli usídlení. V roce 1252 kolonizovali i oblast Chanii a stabilizovali jejich prítomnost.

Presto, ze existovala nepretrzitá rada povstání Krétanu, Benátcané zustali na ostrove do roku 1645 a zanechali nesmazatelné stopy na krétské kulture. V roce 1645 dobyli jako první mesto Chanii a potom i celý ostrov Otomani Turci. Tak zacalo jedno z nejtezších období krétské historie, s nepocetnými povstáními a strašnými masakry.

V desetiletí 1830-1840 se Kréta predala Egyptanum a v roce 1851 byla Chania povýšená na nejdulezitejší turecký operný bod, stala se totiz jejich správní centrum.

Od roku 1898 az do roku 1907 velmoci tehdejší doby prebrali kontrolu nad Krétou: Italové nad Chanií, Nemce nad Soudou a Rakušani nad Kísamos. Ostrov získal status autonomie a recký princ Georg byl dosazen jako vysoký komisar. První krétská vláda byla zvolená s ústredím mesto Chaniá.

V roce 1910 stal se predsedou vlády Recka Elefthérios Venizélos, který byl i v první krétské vláde, a 1. prosince 1913 nastálo sjednocení Kréty s Reckem. Svoboda ostrova trvala do 20. kvetna 1941, kdy zacala legendární Bitva Kréty (Máchi tis Krítis) s mocnou Tretí ríší. Po strašném útoku z nebe, Chaniá a letište v Máleme nevydrzely dlouho. Behem deseti dnu se ostrov dostal do nemecké okupace, presto, ze se Krétané hrdinne bránili s malou pomocí spojeneckých a reckých vojáku.

Krétané byli brutálne potrestáni za jejich boj pro osvobození a nemecká okupace trvala do roku 1945.

Její mýty a slavné dejiny antiky daly Kréte fascinující základy, následující století s tolikati bobyvateli a boji za svobodu daly ostrovu jeho zvláštní charakter. Skoro 500 let si Kréta skromne zije svobodná a nerušená a pyšní se tím, ze odolala tolika vetrelcum, kterým se nikdy nepodarilo ji zotrocit. Protoze telo se muze uveznit a casto se muze vzdát, ale krétská duše se nikdy nedala uveznit a nikdy se nevzdala...