Koutek na zeme "Makaru"

Morfologie zeme a poloha Kréty uprostred Stredomorí pusobí bezprostredne na klima oblasti Chaniá, klima které je charakterizováno mírne stredozemní, zvláštne teplé a suché.

Prumerne 70% dní v roce je slunecných. Zimní období je mírné a pocasí je od listopadu do brezna studené, ale ne mrazivé, a casto prší. Lefká Óri se zacínají pokrývat snehem na zacátku listopadu. Sníh zustává na horách az do konce breznu a jen vyjímecne je lze videt sníh na nízinách. V dubnu je pocasí rozkošné a príjemné a jen málokdy dává slunce najednou místo drobnému dešti. V ríjnu prší jen vyjímecne, pocasí je mírné a dost teplé a koupání v mori je stále príjemné.

Kveten a zárí jsou mesíce se slunecnými, ale ne premírne teplými dny. Léto je hodne teplé a suché. Cerven, cervenec a srpen jsou mesíce s nejvetší teplotou celého roku a bez deštu. Na horách je teplota nizší, ale v nízinách a na jizním pobrezí je teplota o pár stupnu vysší.

Dulezitý pro oblast je ješte fakt, ze teplota more na jihu v zimním období je skoro stejná s teplotou more severní Evropy v léte. Proto i zimní plavání se pokládá za jedinecný pozitek a získává stále více príznivcu.

Morfologie, geologický útvar a klima tvorí kraj idylický, v kterém vládné harmonie prírody a kde jednotvárnost není prítomná. V oblasti jsou kombinovány vysoké, neprístupné a neúrodné horní masivy s úrodnými nízinami, velké prístavy s malebnými prílivy, rušný sever s klidným jihem, poloostrovy s morem, sníh a déšt se sluncem Je to kraj, který se muze dustojne charakterizovat jako "ostrov Makaru", ostrov štastných lidí, který je podle antických Reku ráj.