Krétská Strava

Jedna z nejvetších nabídek Kréty lidstvu je krétská výziva, nejdulezitejší cást stredomorské stravy. K dlouhovekosti Krétanu a nejnizšímu procentu úmrtosti prispívá hlavne jejích strava, jejíz puvod sahá zpet do starobylých casu. Krétané se stravují tím, cím je zeme zásobuje: ovocem, zeleninou, lušteninami, mlécnými výrobky a chlebem. Jejich pokrmy dostávají zvláštní vuni díky bylinkám, sladí se medem nebo "petimézi" (sladká hustá štáva ze zavareného vinného moštu) a kombinují se výborným místním vínem.

Maso není dulezitou cástí jejich kazdodenní stravy.

Kombinace krétského zpusobu výzivy nabízí ideální mnozství prírodních produktu, které dávají presne to, co clovek potrebuje, aby byl zdravý.

Dnes se Krétané v Chanii i na celé Kréte snazí udrzet jejich odveké zvyky stravování a odkázat je modernímu svetu. V nízinách a na pobrezí oblasti se rychle mnozí biofarmy, nabízející zeleninu, ovoce, olej, víno, hrozinky a obilí vysoké kvality. Olej je základ stravy, vyjímecné a pannenské kvality, vyrábí se jen lisováním oliv, bez extraktu a prísad na zlepšení, prospešný pro srdce a dobrou funkci hodne orgánu. Víno je dulezitá soucást všech pokrmu a je doklad kamarádství. Vyrábí se z místních druhu hroznu, které sladí s klimatologickou situací ostrova, a má silné antioxidacní substance. Pestování vinné révy zacalo pred nejmín 400 lety. Dobrou povest má olej kraje Apokóronas, Kísamos a horního Sélino a nejlepší víno je v Kísamos. Citrusové plody vynikající kvality se pestují v Apokóronas a Kydonía, kaštany v Kísamos, arašídy na planine od Georgioúpoli.

Horní oblast Chanii také nabízí její zvláštní produkty. Aromatické rostliny a bylinky jsou stále cástí tradice. Mají spoustu lécivých úcinku a pouzívají se v praktickém lékarství, na korenení jídel nebo se pijí jako odvary. Presto, ze Krétané nepiji hodne mléka, konzumují velké mnozství sýru: graviéra (tvrdý, zlutý ovcí sýr), kefalograviéra (koule zlutého sýru), kefalotíri (kozí sýr), anthótyro (ovcí sýr), mizíthra (tvarohový sýr) a stáka (zivocišný tuk). Jsou to dulezité zdroje vápniku a proteinu vysoké biologické hodnoty vyrábené z mléka koz a ovcí, které se pasou volne na tráve a na krétských bylinkách. Vcelarsrtví je také dulezité zamestnání Krétanu. Vcely se ziví v oblastech s domorodou vegetací a aromatickými rostlinami. Zpracování medu se delá tradicne, pri nízkých teplotách aby se neznicily jeho vitamíny. Známé pro pestování skotu jsou horní Sélino a Sfakiá. Sfakiá produkuje také med vysoké kvality.

Proto pri vaší návšteve si pokojne pochutnejte na kazdé krétské lahudce a ochutnejte spoustu rozmanitých druhu krétské ambrózie: dákos (suchar s olejem, rajcetem, mizíthra a oregánem), "boubouristous chochlious" (smazení šneci), stáka, mizíthra, "kalitsoúnia" (testo plnené sýrem mizíthra nebo jedlou trávou), achinosaláta (salát z morských jezku), kakkaviá (rybí polévka), místní kozu, králíka. Pocitte rozkoš pri ochutnávaní "nektaru", který nabízejí krétské vinné révy a pomozte vašému trávení jednou ledovou tsikoudiá neboli rakí (pálenka z treste) a teplým odvarem z bylinky díktamo. Prece i Zeus, otec bohu, byl odchován na hore Ídi "nektarem a ambrózií" z krétské zeme.