Alternativní turismus

Díky morfologii zeme a kombinaci hor a more je oblast Chanie ráj pro ty, kterí touzí po dobrodruzství a alternativním turismu, ke kterém byl poslední roky zaznamenán velký obrat a to ve všech tvarech: agroturistika, ekoturistika a peší turistika, turistika pro milovníky prírody a horolezce, turistika s nábozenskými motivy a.j.

Evropská stezka, E4 Alpine, která zacíná u Pyrinejí a pretíná Recko, pokracuje od Kísamos a koncí u Zákros na východní Kréte. Probíhá skoro celým horským masivem oblasti Chanie a nabízí peší túry s jedinecnou emoci pro milovníky prírody a chuze. Na úbocí hor a na horách uvidí návštevník malé tradicní vesnicky, skoro zapomenuté casem, s kamennými domky a úzkými cestami.

Ve vesnicích s vetší organizací se nabízí prílezitosti pro alternativní tvary turismu, jako je napríklad agroturisrika nebo ekoturistika, je tu moznost bydlení v tradicních -vetšinou restaurovaných- zemedelských staveních, poznání z blízka krétské prírody a krétského zpusobu zivota venkovanu a ochutnání místních prírodních bioproduktu.

Ve vesnici Vámos u Apokóronas a ve vesnicich Miliá a Spiliá u Kísamos jsou osady tohoto charakteru a lákají stovky návštevníku z celého sveta.

Horolezectví a výstupy lákají odvázné návštevníky. V Chanii se nachází aktivní horolezecký klub. Na Lefká Óri se také nachází ctyri útocište: na míste Kallérgi na Omalós (výška 1680 m) s kapacitou 40 lidí, na míste Vólikas v Keramiá (v. 1430 m) s kapacitou 30 lidí, "Ch. Chouliópoulos" na míste Svourichtí (v. 1970 m) s kapacitou 22 lidí a na Távri u Askýfou (v. 1200 m) s kapacitou 46 lidí. V zime jsou Lefká Óri ideální pro jízdy na lyzích.

Ideální místa pro výstupy jsou Kalathás a Stavrós v Akrotíri, svah Gígilos, soutesky v Thériso, Topólia, Agía Iríni, Gré Léska a hodne dalších míst. Oblíbeným sportem je také jízda na horském kole a paragliding ("parapénde"), zatím co vnitrozemí se v urcitém období nabízí k lovu. Moznost pozorování vzácných druhu ptáku se dává na vodním biotopu jezeru v Agiá.

Nekonecné pláze oblasti nabízí návštevníkovi moznost nejen na plavání, ale i na vyuzití ruzných druhu morských sportu, jako jsou napríklad plavba plachetnicí, kajak, windsurfing, vodní lyzování a potápení s dýchacími prísroji pres organizovaných klubu potápení. Zvláštní uzitek pro jeho milovníky je také rybarení. Pro milovníky stanování existují na plázi od Agía Marína az ke Kísamos organizované kempy (samostatné stanování je po celém Recku zakázané). Mariny existují v Chanii, v Kísamos a v Paleóchora.

Nakonec, velký pocet sportovních aktivit se nabízí ve vhodne organizovaných verejných a soukromých místech.

K alternativnímu turismu patrí také kongresová turistika, kterou nabízí Polytechnicka vysoká škola Kréty a Technická vzdelávací instituce Chanie, Stredomorní agronomický institut subtropických rostlin a oliv Chanie, Centrum architektury Stredomorí, Ortodoxní akademie Kréty v Kolymbári, Ústav Agía Sofía, Státní institut výzkumu "Elefthérios K. Venizélos" a.j. Ve všech techto místech se porádají semináre, místní a internationální kongresy a matiné. Tyto cinosti se konají také ve velkých hotelech A' kategorií.