Návšteva del prírody a lidí

Muzeme bez obavy doporucit hodne tras zacínající z Chanie, trasy které kombinují lidskou civilizaci s dílem prírody, trasy plné úkazu a emocí.

V Soude stojí to za to navštívit hrbitov spojencu a vzdát cest spojencum-Anglicanum, Australanum, Novozelandanum, kterí behem druhé svetové války obetovali svuj zivot za svobodu Kréty. Budeme-li pokracovat po pobrezní ceste k východu, potkáváme malou vesnicku Kalámi s celkovým pohledem na záliv a malý ostruvek Soudy a také na velkolepou baštu Izeddin. Cesta vede pres pobrezní a turisticky vyvinutou vesnici Kalíves s hezkými plázemi a grafickou rybárskou vesnickou plnou taveren Almirída.

Odtud se dostáváme do vnitrozemí a kdyz zamíríme na jih dostaneme se do Gavalochóri, tradicní vesnice, ve které se nachází pozoruhodné národopisní muzeum.

Nekolik kilometru jihozápadne je pohostinné mestecko Vámos, se silným turistickým nádechem a rozvinutou agroturistikou. Cesta pokracuje k východu a potkává se zase s brehem, tam kde zacíná velká píscitá pláz u Georgioúpoli, velice vyvinutého turistického centra.

Výlet muzeme ukoncit v nádherné vesnici Kournás se stejnojmenným jezerem, ve kterém se zrcadlí kolemstojící hory a vytvárejí okouzlující pohled. Východneji, blízko vesnice Kournás, v oblasti Réthymnon, je zelená a okouzlující Argiroúpoli.

Nad Soudu se nachází vesnice Megála Choráfia. Vedle ní jsou uchovány pozustatky starobylé Aptéry a turecká strázní vez s nádherným výhledem na záliv Soudy, baštu Izeddin a nízinu u Arméni.

Jizneji vede cesta pres zelenou vesnici Stýlos oplývající studenými prameny. Hezkou vyjízdkou vesnicí se dostáváme do Vrýses s vysokými a stinnými platany. Západne od Vrýses, tam, kde se cesta krízí s dálnicí, uvidíme "Recký oblouk", obdivuhodný most hellénistické doby. Cesta pokracuje jizne pres divokou prírodu Bílých hor, krajem jedinecné krásy, divokém a nezkazeném, na pohorní krajinu Askýfou a nakonec na malební Chóra Sfakíon a odtud se muzeme lodí dostat do Loutró, nejhezcí vesnicky u Sfakiá s idylickou zátokou.

Dostat se tam je dále mozné lodí ze Soúgia nebo Paleóchora. Pro milovníky prírody existuje pešina, která spojuje Loutró s Anópoli, nejvyšší vesnicí u Sfakiá. Z Chóra Sfakíon, ale i z Paleóchora, je lze navštívit Gávdos, nejjiznejší místo Evropy, ostrov kde podle Homéra svádela Kalypsó 8 let Odyssea. Podle nálezu byl ostrov osídlen jiz v minojském období. Ostrov je jedno z nejopuštenejších míst Recka s panenskou prírodou a úzasne cistými plázemi. Krome ke Gávdos se muzeme z Chóra Sfakíon vidat západne a navštívit Frangokástelo se zríceninou pevnosti a cistým morem s velkou piscitou plázi.

Na Akrotíri, na návrší Profíti Ilía s nádherným výhledem na mesto Chanii a jedinecnými západy slunce, jsou hroby Eleftheria a Sofokla Venizela. Toulkou po Akrotíri uvidíme divokou krásu a projdeme pocetnými malými vesnicemi. Za letišti je Moní Agía Triáda (klášter Svaté Trojice) a dáme-li se ne sever, dostaneme se na Moní Gouvernéto. Odtud se muzeme pešky dostat do Arkoudospílio a posléze do Spíleo Agíou tou Ioánni Erimíti a do starého katolikonu. Jestli se zase chceme dostat na pláz, Kalathás západne, Stavrós severne a Maráthi východne nabízí všechno, co by nekdo mohl chtít po píscité plázi.

Jizne od Chanie jsou Mourniés. Tam muzeme navštívit Rodný dum Eleftheria Venizela, malý a prostý kamenný venkovní dum, kde se slavný politik narodil a kde jsou vystaveny fotografie z jeho zivota a cinosti. Cesta vedoucí k Mourniés vede dále na úpatí Bílých hor. Pres divoký a zarostlý prusmyk se dostáváme na malou pohorní pevninu dejinného Thériso, tam kde zacalo povstání v roce 1905 pod vedením slavného zakladatele státu Venizela. Tam muzeme navštívit Velitelství Eleftheria Venizela a také nedávno zalozený Dum národního odboje, místo, které uctívá boj za svobodu a sebeobetování bojovníku. Cesta pokracuje na jih a grafickými vesnicemi Zoúrva a Mesklá sestupujeme k úrodné planine Chanie a pak pres vesnice Fournés a Lákkous-historická vesnice mnoha povstání behem turecké nadvlády- se dostáváme az na náhorní plošinu v Omalós. Odtud milovník prírody zacne jeho putování souteskou Samárie, aby se následne dostal k libyjském mori a do vesnice Agía Rouméli, odkud se lodí dostane do Chóra Sfakíon.

Hezkou trasou k jihu zelenou planinou Chanie, která vede pres pomerancovníky v Alikianós a Skinés k divokým svahum Bílých hor, se dostaneme k malé vesnici Agía Iríni, kde zacíná stejnojmenná souteska. V Rodováni, kde je archeologické nálezište Élyros, si muzeme vybrat jednu z dvou tras:

bud pokracovat k východu, abychom jsme se dostali na hezkou kamenitou plázi u zeleného more v Soúgia, kde muzeme také navštívit archeologické nálezište Syía a prozkoumat impozantní pozustatky starobylého mesta Lissós, nebo zamírit k západu a impozantní trasou strmým a neúrodným jizním pobrezím a pres pustý a divoký kraj se dostat do Paleóchora, která je turistické centrum s puvabnou píscitou plází. Západne od Chanie se rozvinuje nejvetší a nejlépe organizována pobrezní zóna.

V obci Plataniás jsou nejvíc navštevované pláze celého ostrova. Tyto pláze jsou oznacený modrými vlajkami, coz je oficiální oznacení cistého more a bezpecné pláze.

K obci Plataniás patrí také velká cást plází, kde klade svá vajícka morská zelva Caretta-caretta, a také se tam nachází Spolecnost pro ochranu morské zelvy ARCHELON, která zacala svou cinnost v roce 1989. V pobrezních vesnicích Plataniás, Geráni, Pýrgos Psilonérou a Máleme existují desítky hotelu, obchodu, restaraucí a vecerních podníku. Kdokoliv si muze vybrat jak rušné hotely, tak i odloucená, tichá místa. Díky znacnému turistickému vývoji, organizovaným plázim s hezkým pískem a prílezitostí zábavy pro kazdého, pritahuje Platanias turisty i místní obcany ve dne i v noci. Vesnice Plataniás je grafická vesnice postavená na svahu kopce, z kterého je nádherný výhled na záliv Chanie. Ve vesnici Máleme se nachází hrbitov padlých nemeckých vojáku druhé svetové války.

Návštevník obce Plataniás se muze vydat na toulku po nádherných vesnicích vnitrozemí, kde nesrovnatelná prírodní krása je v souladu s pravou krétskou tradicí.

Pocítíme bájecnou vuni rozkvetlých pomerancovníku po cestickách vesnic Vrýses, Patelári, Módi, Loutráki a Kondomarí. Muzeme ochutnat pannenský olivový olej a pravé krétské víno ve vesnicich Manoliópoulo, Xamoudochóri a Vlacheronítissa.

Muzeme ochutnat pravou místní tsikoudiá v Zounáki, Límni a Kypárissos, a vonící med a také tradicní "xerotígano" (sladkost z peceného testa politém medem) ve vesnici Siríli. Muzeme navštívit grafické kostelícky a odpocinout si pod zelenými a stinnými stromy vesnici Derés.

O neco dál k západu je Kolymbári, kde se nachází Moní Goniás a Orthodoxní akademie Kréty. Cesta odtud pokracuje a vede pres Kísamos, blízko které je archeologické nálezište od Polyrrinía. Jestli zamíríme do vnítozemí okouzlí nás krása krajiny, projdeme souteskou Topólia a dostaneme se do prekrásných "vesnic kaštánu", a pak pres vesnici Kándanos do Elafonísi nebo do Paleóchora. Cesta od Kísamos k západu vede k vesnici Plátanos, která je vzdálená nekolik kilometru od okouzlující pláze a archeologické lokality Falásarna. Jizne, hezkou trasou pres kamenitou krajinu s nekonecným výhledem na more, se muzeme dostat az k Moní Chrysoskalítissas, klášteru, ke kterému vede 90 schodu a panoramický výhled. Východne od Moní Chrysoskalítissas je Elafonísi s exotickou plázi a nádherná pláz u Kedródasos.