Události

Návštevníci Chanie neprijdou zkrátka. Budou mít spoustu prílezitostí k zábave a budou mít moznost podílet se s domorodci ne jakékoliv slavnosti behem celého roku: církevní svátky a tradicní oslavy na pocest místních svatých a také velkolepé oslavy národních svátku 28. ríjna a 25. brezna (Den nezávislosti). Obzvláštne se oslavuje i vzpomínka na povstání na Kréte, takzvaná Máchi tis Krítis (Bitva Kréty), v kvetnu, které se úcastní veteráni Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu.

Nejsou to ale jediné prílezitosti, které Krétan ctí a oslavuje. Produkce rakí neboli tsikoudiá a "rakokázano" (kotel, kde se tsikudiá pálí), vinobraní a "patitíri" (vinný lis), sbírání oliv a pomerancu, to jsou také prílezitosti k oslavování v mnoha vesnicích. Rovnez se oslavuje sklízení kaštanu ve vesnici Élos u Kísamos a v Prasés u Kydonía v ríjnu, a také trhání trešní v cervnu ve vesnici Karánou u Kydonía. Pusobivé jsou i oslavy zasnoubení, svateb a krtu, na které je casto pozvaný kdokoliv a mají spoustu jídla a pití a vzdy se slaví s doprovodem tradicní hudby, tance a s dobrou náladou.

Na znamenité úrovni jsou slavné kulturní slavnosti, jako napríklad Kulturní léto prefektury Chanie, které obsahuje divadelní hry, hudební predstavení s koncerty, výstavy obrazu a podobné cinosti v kazdé obci oblasti. Zvláštne zajímavé jsou slavnosti na vzpomínku Bitvy Kréty (Máchi tis Krítis) v kvetnu, Námorní týden v cervnu, který se soustreduje v Soude, Zemedelský srpen a oslavy úplnku mesíce na Izeddin v srpnu.

Pres den se nekonecná zábava nabízí na plázích kraje, zvláštne na plázi zálivu Chanii, ve vesnicich Agía Marína, Plataniás, Geráni, Máleme, Tavronítis, Kísamos a Paleóchora a také na plázích Georgioúpoli a Kavrós, kde se nachází spousta kantýn, pobrezních baru, prílezitost morských aktivit a sportu. Kluby nabízející jízdu na koni existují v Derés, Aktotíri a Georgioúpoli.

Nocní zábava vrcholí v malebném benátském prístavu Chanii, v kterém je spousta restaurací, kaváren a baru, a opravdový ruch potkáváme vecer i v noci v kosmopolitickém Plataniasu, kde se nachází hodne baru a nocních klubu.

Nenechte si ješte ujít nádherné beach parties, které organizují bary a nocní kluby na píscitých plázích v teplých nocích léta. Jste v kraji, kde je nemozné se nudit, nemozné zustat bez zábavy. Tady oslavy nikdy nekoncí, hlavne aby jste si to taky práli...

Vítáme vás tedy v hezké Chanii. Doufáme, ze odjete rozptýlení a naplnení energií Chanie a budete mít splnené kazdé vaše prání, krome jednoho...

b r z y s e z a s e v r á t i t . . .