Etkinlikler

Hanya’ya gelenler kaderine terk edilmeyeceklerdir. Yerlilerle eğlenme ve onlarla mütevazi dini törenlerden kentin koruyucusu azizlerin onuruna yapılan geleneksel panayırlara, görkemli bir şekilde kutlanan 28 Ekim ve 25 Mart milli bayramlarına kadar yıl boyunca yapılan her tür gösteriyi paylaşma fırsatına sahip olacaklardır. Mayısta ise Büyük Britanya, Avustrulya ve Yeni Zelanda gazilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Girit Savaşı’nın yıldönümü özenle kutlanmaktadır. Fakat Giritlilerin eğlendiği ve saygıyla kutladığı durumlar sadece bunlardan ibaret değildir. Tsikudyanın üretimi – rakı kazanı – şırahane, zeytinlerin toplanması, portakal hasatı gibi faaliyetler birçok köyde birer eğlence fırsatı yaratmaktadır. Kisamos Elos ve Kidonia Prase’de ekimde gerçekleşen kestane hasatı, Kidonia Karanos’ta da haziranda gerçekleşen kiraz hasatı özel olarak kutlanmaktadır. Çoğu kez herkese açık, her zaman sınırsız yemek ve içki, canlı geleneksel müzik, dans ve konukseverlilikle yapılan nişan, nikah ve vaftiz eğlenceleri de muhteşem olmaktadır.

Hanya Belediyesinin düzenlediği ve tiyatro oyunları, müzik etkinlikleri, resim sergileri ve konserler içeren ‘Kültürel Yaz’ fevkalade bir düzeydedir. Buna benzer etkinlikler valiliğin her belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Mayısta Girit Savaşı’nın anısına yapılan, temmuzda – merkezi Suda’da olan – Deniz haftası, Hanya Neoria’daki Zirai Ağustos ve ağustos dolunayı için İtzedin’ de yapılan gösteriler de ayrı bir ilgi çekmektedirler. Vilayetin sahillerinde, özellikle de Hanya körfezinin plajında ve yüzlerce kantine, sahil barlarına sahip, su sporları ve etkinlikleriyle Hanya, Agia Marina, Platanyas, Gerani, Maleme, Tavronitis, Kisamos, Paleohora, Georgupolis, Kavros plajlarında gün boyunca sınırsız eğlence sunulmaktadır. Dere, Akrotiri ve Georgupolis’te ise binicilik merkezleri bulunmaktadır.

Gece hayatı çok sayıda restoran, kafe, ve barı olan Hanya’nın çekici Venedik limanında doruk noktasına ulaşırken gerçek kalabalık akşam ve gece saatlerinde çok sayıda bar ve gece kulüpleri olan kozmopolitik Platanyas’ta görünmektedir. Birçok gece kulübü ve barların yazın sıcak gecelerinde bir kumsallarda düzenledikleri güzel partileri de atlamayın. Sıkılmanızın, eğlence dışı kalmanızın mümkün olmadığı bir yerdesiniz. Siz istemediğiniz sürece burada eğlence bitmez. Güzel Hanya’ya hoş geldiniz; hayat veren enerjisiyle, buradan dinlenmiş, yenilenmiş ve ruhunuzun tüm arzularını yerine getirmiş olarak ayrılmanızı diliyoruz. Tabi, o arzuların biri dışında:

 

Yakında Hanya’ya geri dönme arzusu....