İklim

Doğanın yapısı ve Girit’in Akdeniz’in ortasındaki konumu Hanya vilayetinin, ılımlı Akdeniz iklimi olarak tanımlanan ve özellikle yılın %70’inde güneş ışığı ile kuru olan iklimini direk olarak etkilemektedir. Kışlar ılımandır ve Kasım ayından Mart ayına kadar iklim soğuk olarak tanımlanabilir ancak sık yağan yağmurlarla çok da dondurucu olmamaktadır. Beyaz halı kar ise Kasım ayının başlarından Mayıs ayı sonlarına kadar Beyaz Dağ sırasının doruklarında sık sık görülebilmektedir ancak düzlüklerde çok nadir görülür.

Nisan ayında hava durumu tatlı, hoş ve yumuşaktır, ayrıca çok az gün güneş yerini hafif yağışlara bırakır. Ekim ayında nadiren yağmur yağar, hava durumu hala ılık ve yumuşaktır, deniz dalışları hala çok hoş olmaktadır. Mayıs ve Eylül ayları genellikle güneşlidir ancak çok yumuşak değildir. Yazları oldukça sıcak ve kuraktır, Haziran ve Temmuz ayları en sıcak aylardır ve hiç yağış olmaz. Vilayetin yarı dağlık ve dağlık bölgelerinde hava sıcaklıkları daha düşüktür, ancak güney sahillerinde ve iç düzlüklerde birkaç derece daha yüksektir.

Bölgenin bir başka önemli özelliği de güney sahillerinde kış aylarında deniz suyu sıcaklıklarının Avrupa’nın kuzey bölümlerinde yaz aylarındaki deniz suyu sıcaklıklarıyla neredeyse aynı olmasıdır. Sonuç olarak, son yıllarda kış aylarında yüzme aktiviteleri oldukça popülerlik kazanmıştır.

Iklimi, coğrafyası ve dağ yapısı doğanın dengesinin hüküm sürdüğü ve tekdüzeliğin sadece yok olduğunda dikkat çekici olduğu cennet gibi bir bölgenin oluşmasını sağlamıştır. Ölçeklendirelemeyecek kadar uzun ve haşin dağ sıralarını ile bereketli düzlüklerle, geniş limanlarını hoş koylarla, telaşlı kuzeyi sakin güneyle, yarım adayı denizle, karı ve yağmuru bol güneş ışığı ile bir araya getirmektedir. Bölge, eski Yunanlılara göre tartışmasız bir şekilde “Makareslerin Adası” yani “cennet” olarak tanımlanmıştır.