Alternatif turizm

Zemininin yapısı ve dağ ile denizi bir arada bulundurduğu için Hanya vilayeti macera ve son yıllarda önemli bir ilgi gören (zirai, eko, doğa, dağ, kilise, gezgin turizmi gibi) alternatif turizm biçimleri arayanlar için tam bir cennettir. Pirinea dağ sırasından başlayan ve tüm Yunanistan’dan geçen uzun mesafeli E4 Avrupa patikası Kisamos’tan geçer ve Girit’in Zakros’unda son bulur. Bu patika hemen hemen tüm Hanya vilayetinin dağlık ve yarı dağlık bölgelerini boydan boya geçer ve hem dağları hem de yürüyüşü sevenlere eşsiz duygular yaşatan rotalar sunar. Gezginler, dağlık ve yarı dağlık bölgelerde küçük evli ve dar sokaklı, zaman içinde unutulmuş küçük gelenek sel köyler göreceklerdir. Daha düzenli köylerde ziyaretçilere geleneksel – genellikle restore edilmiş evler – pansiyonlarda konaklama, kırsal Girit insanlarının yaşam biçimini ve Girit doğasını yakından tanıma ve yerel organik mamüllerin tadına varma imkanlarını sunan zirai veya eko turizm fırsatları sunulmaktadır. Apokoronas Vamos, Milia ve Kisamos Spilya’da bütün dünyadan yüzlerce ziyaretçilerin ilgisini çeken böyle beldeler bulunmaktadır.

Dağcılık ve tırmanma aktiviteleri cesurlara davetiye çıkarır. Hanya’da oldukça etkin olan bir dağcılık derneği vardır ve Beyaz Dağ sırasında dört adet sığınak bulunmaktadır. Bunlar: Omalos Kalergi mevkiinde (1680m.) 40 kişi kapasiteli, 3 Keramya Volikas mevkiinde (1430m.) 30 kişi kapasiteli, Svurihti mevkiinde 22 kişi kapasiteli ‘H. Huliopulos’ sığınağı (1970 m.) ve son olarak da Askifos Tavri’ deki (1200m.) 46 kişi kapasiteli sığınak.

Beyaz Dağ sırası kışın kayak yapmaya da elverişlidir.

Dağ Tırmanışları ise Kalatas ve Akrotiri Stavros’ta, Gigilos yamacında, Terisos, Topolyon, Agia İrini boğazlarında, Gre Leska ve birçok başka yerde yapılabilmektedir.

Dağ bisikleti ve ‘parapente’ (beş kala) ayrı birer davet teşkil etmektedirler; dağlık iç bölgeler ise yılın belli dönemlerinde avlanmaya açıktır. Agia gölünün doğal yaşam alanı da nadide kuş türlerine gözlenmesine imkan vermektedir. Vilayetin uçsuz bucaksız sahilleri, yüzme fırsatının dışında, ziyaretçilere yelken, sörf, su kayağı ve organize dalgıçlık merkezleri aracılığıyla yapılan dalış gibi birçok su sporunun tadına varma imkanını sunmaktadır. Balık tutmak ise meraklıları için ayrı bir zevk. Ayrıca Agia Marina’dan Kisamos’a kadar uzanan sahilde kamp kurmak için birçok özel alan bulunmaktadır (serbest kamp kurma tüm Yunanistan’da yasaktır). Hanya, Kisamos ve Paleohora’da yat limanları bulunmaktadır. Son olarak da devlete ve kamuya ait birçok alanda spor etkinlikleri yapılabilmektedir. Alternatif turizme, Girit Teknik Üniversitesi ve Hanya Teknoloji Eğitim Kurumu, Akdeniz Kır Bekçiliği, sübtropikal ve Hanya zeytini Enstitüsü, Akdeniz Mimarlık Merkezi, Kolimbari’daki Girit Ortodoks Akademisi, Agia Sofia Kurumu, Ulusal ‘Elefterios K. Venizelos’ Araştırmalar Kurumu gibi kurumlardan sunulan kongre turizmi de dahil edilebilir. Bütün bu yukarıda adı geçen kurumlar yerel ve uluslararası kongre ve seminerler düzenlemektedirler. Bu organizasyonları kendi mekanları dışında birinci sınıf otellerde de gerçekleştirmektedirler.