Vilayetin çevresinde tur

Hanya vilayetinde, gezginlere hiç tereddüt etmeden tavsiye edebileceğimiz pek çok rota bulunmaktadır. İnsan kültürünü doğanın eserleriyle birleştiren rotalar sürekli değişen manzaralar, izlenimler ve duygularla doludur. Suda’da, gezginler, Müttefik Mezarlığını gezmek için vakit ayırmalı ve Girit’in bağımsızlığı adına canlarını vermiş Yeni Zelandalılara, Avustralyalılara ve İngilizlere takdirlerini sunmalıdırlar. Buradan sahil yolu üzerinde doğuya doğru gidildiğinde Suda Körfezi ve adasının, ayrıca heybetli İtzedin Kalesi’nin panoramik olarak görülebildiği küçük Kalami köyü karşınıza çıkar. Yol, sahilleri ve turizm açısından gelişmiş, güzel kumlu plajlarıyla Kalives köyüne ve daha sonra tavernalarla dolu küçük balıkçı köyü Almirida’ya doğru devam eder. Sonra iç bölgelere doğru dönüp güneye doğru içinde kayda değer bir folklor müzesinin bulunduğu geleneksel Gavalohori köyüne doğru gidilir. Güneydoğu yönünde birkaç kilometre içinde yoğun geleneksel tonu ve zirai turizm etkinlikleriyle konuksever Vamos beldesi uzanmaktadır. Yol doğuya doğru devam eder ve pek çok otel imkanı ile turistik olarak hayli gelişmiş kumlu uzun Georgiupolis plajında tekrar sahille buluşur. Gezginlerin Hanya vilayeti içindeki yolculuk programı, etrafındaki dağların, yüzeyine yansıyarak büyülü bir görüntü oluşturduğu Kurna Gölüne yapılacak bir ziyaretle birlikte aynı isimdeki çekici köyde son bulabilir. Doğuda, Kurnas’a yakın ve Retimno vilayetinde gür yeşil bitki örtüsüne sahip Argirupolis yer almaktadır. Megala Horafia köyü Suda’dan sonradır ve gezginler buranın yakınlarında Eski Aptera’nın kalıntılarını ve Suda Körfezinin İtzedin Kalesi ve Armenoi ovasının nefes kesen manzarasına sahip Türk Kulesini bulacaklardır. Güneyde, yol, serin, akıcı kaynakları ile yeşil Stilos köyüne kestirmeden gider ve doğal manzaralı yoldan gezginler, çok yüksek ve geniş gölgeli çınar ağaçlarının bulunduğu Vrises’e (çeşmeler) ulaşırlar. Ulusal yolun kavşağına yakın köyün doğusunda Helenistik dönemden etkileyici bir köprü olan “Yunan Kemeri”ni keşfedeceklerdir.

Kuzeyde hoş dağlık rotada ilerleyerek, tüm Girit’in en vahşi ve el değmemiş manzarası boyunca, Beyaz Dağlar’ın eşsiz vahşi güzelliği boyunca yol Askifu platosunu ortadan bölerek geçer ve doğal manzaralı Hora Sfakion’a ulaşır. Bu bölgeden sonra gezginler botla, inanılmaz güzellikteki küçük körfezi ile Sfakion’un en etkileyici manzaraya sahip köyü Loutro’ya gidip gelme fırsatını bulabilirler. Gezginler için Sfakya, Suya ve Paleohora’dan Lutra’ya tek taşıma aracı bottur. Ancak eğer doğa aşığı değillerse bu durumda Sfakya’da en yüksek nokta olan Anopoli köyü ile Lutra’yı birbirine bağlayan bir patika yol vardır. Gezginler Hora Sfakion’dan ve de Paleohora’dan Gavdos’a botla gidip gelebilirler. Gavdos Avrupa’nın en güney noktasıdır ve Homeros’a göre Kalipso’nun Odysseus’u 8 uzun yıl boyunca yanlış yola götürdüğü adadır. Minos döneminden bu yana yaşam izleri ile birlikte burası el değmemiş doğası ve muhteşem, kristal gibi ışıl ışıl kumsalları ile Yunanistan’da kalan son inziva köşelerinden biridir. Alternatif olarak, gezginler Hora Sfakion’dan batı yöne doğru ilerleyebilir ve Frangokastelo’ya ulaşabilirler, tarihi kaleyi gezebilirler ve temiz, kumlu uzun kumsalın tadını çıkarabilirler. Hanya şehrinin muhteşem manzarası ve kimsenin daha önce hiç görmediği bir gün batımı manzarasına sahip Profiti İlia’nın tepesinde, Akrotiri’de Venizelos’un mezarı bulunmaktadır. Akrotiri’de gezerken vahşi güzelliği ve buradaki pek çok küçük geleneksel köy dikkat çekecektir. Havalimanının ötesinde Agia Triada Manastırı ziyaret edilebilir ve kuzeye doğru devam edildiğinde Guverneto Manastırı’na ulaşılır. Buradan sonra Arkudospilo’ya (Ayı Mağarası) doğru ve biraz da aşağıda Münzevi Agios Ioannis Mağarası ve eski manastıra doğru yürünebilir. Burada kumsallar da bulunmaktadır: batıda Kalatas, kuzeyde Stavros ve doğuda Marati kumsalları güzel kumlu plajların sunabileceği her şeyi size sunabilirler.

Murnies köyü Hanya’nın güneyindedir. Burada mütevazı, kırsal bir taş ev olan Venizelos’un Evi ziyaret edilebilir, büyük politikacı bu evde doğmuştur ve burada sergilenen fotoğraflar ulusal liderin hayatına ufak bir bakış atmamızı sağlarlar. Aynı yol, küçük Teriso platosunun yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı vahşi geçit boyunca yaya olarak bizi Beyaz Dağlara, büyük politikacının önderliğinde 1905’te yapılan direnişin yerine götürür. Burada, Eleftherios Venizelos Karargahı ve ayrıca verilen mücadeleye, fedakarlığa, özveriye ve direniş imgelerine duyulan saygının karşılığı olarak yeni kurulan Ulusal Direniş Evi ziyaret edilebilir. Güneye doğru devam edildiğinde, yol, ilginç köyler Zourva ve Meskla’dan geçer ve bereketli Hanya ovasına doğru iner. Sonra da Furnes ve Türk yönetimine karşı yapılan direnişlerin yeri olduğu için tarihi bir kasaba olan Lakki boyunca devam eder ve Omalos platosunda son bulur. Burada gezginler Samarya geçitinden geçmek gibi eşsiz bir şansa sahip olabilirler ve ardından güzel Agia Rumeli Köyü ve Liviko Denizine ulaşırlar. Buradan da bota binip Hora Sfakion’a geçebilirler. Verimli, yeşil Hanya ovası boyunca bir başka doğal manzaralı rota da, gezginleri güneye doğru, Alikianos ve Skines’in portakal ağaçları boyunca Beyaz Dağları’ın yamaçlarına doğru götürür ve Agia İrini geçitinin başladığı küçük Agia İrini Köyü ile son bulur. Gezginler, Eliros kalıntılarının bulunduğu Rodovani’den batı yönüne doğru ilerleyerek geçit boyunca, dağda bir aşağı bir yukarı bir saatlik yürüyüş yapıp son derece güzel çakıl taşlı kumsala ve kristal gibi ışıl ışıl Suya denizine ulaşırlar. Bu gezinti, Siia kalıntılarına yapılacak bir turla ve Lissos’un etkileyici arkeolojik keşfi ile birleştirilebilir. Alternatif olarak, batıya doğru uzak ve vahşi manzaralı sarp ve çorak güney kıyıların şaşırtıcı rotası boyunca ilerleyebilir ve turizm endüstrisinin çok iyi geliştiği ve davetkar kumlu kumsalların sizi beklediği Paleohora’ya ulaşabilirsiniz. Hanya’nın batısında vilayetin en büyük ve en düzenli kıyı bölgesi uzanmaktadır.

Platanyas belediyesinin kumsalları adanın en kozmopolitan kumsallarındandır. Temizlikleri ve güvenliklerinin resmi belgesi olan mavi bayrakları taşımanın tüm gerekliliklerini yerine getirmektedirler. Kıyının önemli bir parçası olan deniz kaplumbağaları Kretta-Karetteların yumurtalarını bıraktığı yer de Platanyas belediyesine aittir, ayrıca 1989 yılından bu yana etkin olan Deniz Kaplumbağalarını Koruma Topluluğu da burada yer almaktadır. Belediyenin kıyı köyleri Platanyas, Gerani, Psiloneru’nun Pirgos’u ve Maleme’de düzinelerce otel, dükkan, restoran ve gece kulübü bulunmaktadır. Oteller sadece kozmopolitan değil, pek çoğu dünyanın en uzak ve huzurlu köşeleridir. Çok fazla turist konaklama imkanı, uzun ancak çok düzenli kumsalları ve her türlü tadı müşterilerine sunan eğlence biçimi sayesinde Platanyas Belediyesi turistleri ve yerli halkı aynı şekilde, günün ve gecenin her saatinde bir mıknatıs gibi çekmektedir. Platanyas’ın kendisi de bir tepenin yamacına yerleşmiş, Hanya Körfezinin çekici manzarasıyla çok güzel ve canlı bir köydür. Maleme’de ise İkinci Dünya Savaşı Alman Mezarlığı bulunmaktadır. Platanyas belediyesinin ziyaretçileri, eşsiz güzellikteki doğanın Otantik Girit gelenekleri ile birlikte bulunduğu içeri bölgelerdeki harika köyleri gezme fırsatı bulabileceklerdir. Burada, ziyaretçilerimiz Vrises, Patelari, Modi, Lutraki ve Kondomari patika yollarındaki portakal ağaçlarının başdöndürücü aromasını teneffüs edebilecekler, Manolyopulo, Xamudohori ve Vlaheronitissa’da saf zeytin yağı ve halis Girit şarabının tadını, Zunaki, Limni, Kiparisso’da saf yerel tsikudyanın keyfini çıkarabilecekler, hoş kokulu bal ve Sirili’de geleneksel ‘xerotigano’nun tadına bakabilecekler ve ilginç kiliseleri gezebilecekler ve Dere’nin yeşil gölgeliğinde dinlenebileceklerdir. Biraz daha batıda, Kolympari’de, Gonia manastırı ve Girit Ortodoks Akademisi bulunmaktadır. Daha batıda, yol Polirrinia arkeolojik alanına az bir uzaklıkta olan Kisamos’un içinden geçer. Ziyaretçilerimiz iç bölgelere ilerlediklerinde manzaranın güzelliği karşısında büyüleneceklerdir. Topolya geçidini geçecek ve dağlık Kisamos’un kestane ağaçlı köylerine ulaşacaklardır, buradan hem Elafonisi’ye hem de Kantanos içinden Paleohora’ya doğru ilerleyebilirler. Ziyaretçiler, yolu takip ederek Kisamos’unbatısında, muhteşem kumsaldan Falasarna antik alanına sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Platanos köyüne ulaşırlar. Kuzeye doğru kıraç kayalık arazinin ve nefes kesen denizin doğal manzaralı rotasında ilerleyerek 90 basamaklı ve panoramik görüş alanına sahip Hrisoskalitissa Manastırı’na ulaşırlar. Doğuda ise egzotik kumsal Elafonisi ve güzel Kedrodasos kumsalı uzanmaktadır.